.jpg)
Gabinet psychologa i logopedy dla niepełnosprawnych - czym się zajmuje?
Psycholodzy i logopedzi specjalizują się w pomaganiu ludziom w doskonaleniu ich umiejętności komunikacyjnych. Zazwyczaj oznacza to uczenie ich, jak mówić, pisać, czytać i/lub słuchać w inny sposób.
Na przykład nauka czytania lub pisania piórem, a nie ołówkiem czy palcami. Albo słuchanie dźwięków za pomocą aparatu słuchowego, a nie za pomocą normalnego słuchu.
Psycholodzy mogą pomóc osobom cierpiącym na różne schorzenia, w tym ADD/ADHD, lęki, depresję, dysleksję i inne. Mogą również pomóc osobom mającym trudności w pracy lub w szkole, np. osobom, które mają problemy z dobrym wysławianiem się, osobom, które mają problemy z pisaniem prac lub osobom, które mają trudności z nadążaniem za wykładami.
Gabinet psychologa i logopedy dla niepełnosprawnych - jak wygląda praca?
Psycholodzy i logopedzi pracują z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Mogą pracować z osobami z niepełnosprawnością fizyczną, rozwojową, intelektualną i nie tylko. Mogą także pracować z osobami z trudnościami w nauce, które mają problemy z nauką i umiejętnością czytania i pisania. Specjaliści ci mogą pracować z podopiecznymi w klinikach i szkołach. Mogą również pracować z podopiecznymi w domu.
Psycholodzy i logopedzi mogą specjalizować się w jednym lub kilku rodzajach niepełnosprawności.
Choć specjaliści ci mają różne specjalizacje, mają pewne wspólne cechy. Specjaliści ci mogą pomóc osobom niepełnosprawnym w doskonaleniu umiejętności społecznych, komunikacyjnych i akademickich. Mogą także pomóc osobom niepełnosprawnym w utrzymaniu niezależności. Mogą także pomagać osobom niepełnosprawnym w znalezieniu zatrudnienia. Specjaliści ci mogą pomóc osobom niepełnosprawnym w pełniejszym uczestnictwie w życiu społecznym.
Gabinet psychologa i logopedy dla niepełnosprawnych - na co można liczyć?
Po odpowiednim przygotowaniu i przeszkoleniu każdy może pracować z osobami niepełnosprawnymi.
Nawet osoby z niewielkim doświadczeniem mogą stać się skutecznymi terapeutami. Dzieje się tak dlatego, że terapeuci są szkoleni w zakresie dostosowywania swoich metod i praktyk do specyficznych potrzeb podopiecznych. Terapeuci mogą także dowiedzieć się więcej o społeczności, której służą.
Pomoże im to lepiej zrozumieć swoich podopiecznych. Terapeuci mogą także budować relacje z podopiecznymi. Może to pomóc terapeutom w lepszym zaspokajaniu potrzeb komunikacyjnych podopiecznych.
W pracy z osobami niepełnosprawnymi ważne jest, aby znać przepisy regulujące pracę w danym miejscu. Dotyczy to zarówno przepisów federalnych, stanowych, jak i lokalnych. Ważne jest także, aby znać zasady obowiązujące u pracodawcy.